• Over Avontuur op Reis
  • Nieuwsbrief
  • Samenwerken
  • Contact
  • Nav Social Icons

  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Bestemmingen
    • Azië
      • India
      • Israël
      • Kirgizië
      • Oman
      • Palestina
      • Turkije
      • Verenigde Arabische Emiraten
    • Europa A-H
      • Andorra
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Duitsland
      • Engeland
      • Estland
      • Frankrijk
      • Griekenland
    • Europa I-Z
      • Italië
      • Luxemburg
      • Nederland
      • Oostenrijk
      • Roemenië
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Arizona
      • Californië
      • Nevada
  • Fietsen
  • Bikepacking
  • Wandelen
  • Outdoor
  • Winter
  • Getest
    • Boeken
    • Fietsen
    • Fietshelmen
    • Fietskleding
    • Outdoorkleding
    • Rugzakken
    • Tenten
    • Wandelschoenen
    • Wandelstokken
    • Overige producten
  • Mobile Menu Widgets

    Zoeken

    Volg me op social media!

Avontuur op reis

Avontuur op reis

Reistips voor avontuurlijke reizigers!

  • Home
  • Bestemmingen
    • Azië
      • India
      • Israël
      • Kirgizië
      • Oman
      • Palestina
      • Turkije
      • Verenigde Arabische Emiraten
    • Europa A-H
      • Andorra
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Duitsland
      • Engeland
      • Estland
      • Frankrijk
      • Griekenland
    • Europa I-Z
      • Italië
      • Luxemburg
      • Nederland
      • Oostenrijk
      • Roemenië
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Arizona
      • Californië
      • Nevada
  • Fietsen
  • Bikepacking
  • Wandelen
  • Outdoor
  • Winter
  • Getest
    • Boeken
    • Fietsen
    • Fietshelmen
    • Fietskleding
    • Outdoorkleding
    • Rugzakken
    • Tenten
    • Wandelschoenen
    • Wandelstokken
    • Overige producten
Hiken in Kirgizië

De wereld rondreizen om deze te redden

januari 14, 2020 door Aniek

De wereld rondreizen om deze te redden

Het klinkt vreemd. De wereld rondreizen om deze te redden, in een tijd waarin reizen – en dan vooral vliegen – onder een vergrootglas ligt. Maar toch werd het mij in Kirgizië echt duidelijk. Het kan wel. De wereld ontdekken tijdens vrijwilligersreizen: hoe je als vrijwilliger echt kan bijdragen aan natuurbescherming.

Duurzaam toerisme en ecotoerisme

De wereld rondreizen om deze te redden. Ook hierom ging ik afgelopen zomer naar Kirgizië met Biosphere Expeditions, een non-profitorganisatie die zich inzet voor het behoud van natuur en biodiversiteit. Dit doen ze door vrijwilligers in te zetten voor veldwerk en simpel onderzoek. Twee weken lang maakte ik lange wandelingen door het Tien Shan gebergte, ondertussen op zoek naar pootafdrukken en uitwerpselen van het sneeuwluipaard en zijn prooidieren. In het klein kon ik zo een bijdrage leveren aan een groter onderzoek. Hierdoor bleef bij mij vooral het gevoel hangen dat ik niet alleen voor mijn eigen plezier naar Kirgizië was gegaan, maar dat ik tijdens mijn reis écht iets heb bijgedragen.

Die drang om iets goed te willen doen tijdens je reizen is niet uniek. Het woord vliegschaamte kom je steeds vaker tegen. De markt voor duurzaam reizen, ecotoerisme en vrijwilligerswerk op het gebied van natuurbehoud groeit volop. In plaats van aan het strand te liggen of drukke steden te bezoeken, of natuurparken te verkennen in een volgepropte safaritruck, zijn steeds meer mensen op zoek naar een reis waarin ze naar unieke gebieden kunnen reizen en tegelijkertijd bij kunnen dragen aan het natuurbehoud of op deze bestemmingen op de een andere manier daadwerkelijk iets achter te laten.

Close up: citizen science travel

Kijk bijvoorbeeld naar de reis die ik maakte. Deze viel onder citizen science travel. Kort gezegd zijn dit reizen waarbij je als reiziger onderzoeksinitiatieven over de hele wereld kan bezoeken en mee kan helpen aan wetenschappelijk onderzoek. Vaak is dit door kleine, behapbare taken. Observatie en gegevensverzameling, bijvoorbeeld. Met je kompas, schrijfblok en camera op pad om data te verzamelen en te kijken welke dieren je in afgebakende gebieden tegenkomt.

Bij Biosphere werken ze met veldexpedities. Onder leiding van een wetenschapper reis je af naar het onderzoeksgebied. Hier zet je je kamp op en krijg je de kans om veldwerk te verrichten samen met experts. Het idee van Biosphere is simpel: grote onderzoeken terugbrengen naar kleine taken die -als ze maar zorgvuldig worden uitgevoerd – écht bij kunnen dragen aan het grotere plaatje. Want dat is ook een belangrijk punt: we willen tegenwoordig zeker zijn dat we echt iets goeds doen en niet alleen gebruikt worden voor het geld. Denk aan het weeshuistoerisme, of sommige wildilifeprojecten, waar mensen met de beste bedoelingen aan meehelpen maar die meer kwaad dan goed doen.

Biosphere veldwerk in Kirgizië
Biosphere veldwerk in Kirgizië

Huiswerk

Ook daarom is het goed om vooraf je huiswerk te doen en uit te zoeken met welke organisatie je op pad gaat en waar jouw bijdrage terechtkomt. Bij Biosphere zit dit goed. Zij kiezen kleine projecten uit, die hard staan te springen om het geld, maar zeker ook de werkuren die een samenwerking met Biosphere oplevert.

Een van de grote voordelen van Biosphere Expeditions is dat je samen met een lokale wetenschapper een flink aantal ‘person hours’ maakt die bijdragen aan een onderzoek, dat anders met een kleiner team maanden of jaren zou duren of zelfs bij gebrek aan middelen nooit uitgevoerd zou worden. Gewoonweg omdat veel van deze projecten de financiële middelen niet hebben. Onderzoek vraagt vooral om uren en uren data verzamelen en daarin ben jij als vrijwilliger enorm belangrijk. Jij verzamelt data, de wetenschapper analyseert en publiceert deze. Kortom: jouw bijdrage is echt belangrijk.

Hiernaast leveren de projecten van Biosphere Expeditions ook geld op voor de wetenschappelijke projecten. Een deel van de reissom die je betaalt, wordt gebruikt om het project te financieren. Denk aan voertuigen, apparatuur, logistiek en alle dingen die nodig zijn voor een succesvolle studie. In Kirgizië worden de bijdragen bijvoorbeeld gebruikt om camera trap te kopen, om lokale mensen op te leiden om het hele jaar door deze camera’s te plaatsen en op te halen. Wat er met je geld en je ingezette uren wordt gedaan kan je lezen in de expeditierapporten die na elke expeditie gepubliceerd worden. Inmiddels is dit een flinke lijst geworden, waaraan je kan zien dat al deze kleine bijdragen samen de wetenschap heel wat hebben opgeleverd.

Moet je hiervoor reizen?

Moet je hiervoor nu echt naar de andere kant van de wereld afreizen om een steentje bij te dragen? Kan je niet gewoon vanuit Nederland iets betekenen? Geld overmaken en een onderzoek steunen zonder de verre reis te maken?

Natuurlijk kan dat. En daar zullen deze organisaties zeker blij mee zijn. Maar levert een reis als deze niet veel meer op? Uiteraard persoonlijk. Het zijn geweldig indrukwekkende reizen. Je reist naar afgelegen gebieden, waar je zonder de expeditie niet zou komen. Hier zie je ook met eigen ogen waarom het onderzoek zo belangrijk is. Een reis als deze geeft je inzicht in de wereld en vooral hoe en waarom we deze moeten beschermen. Het maakt jou bewuster over andere mensen en culturen.

En ook de lokale mensen krijgen door deze projecten meer oog voor het fragiele van de natuur waar ze wonen, begrijpen waarom we bepaalde dieren willen beschermen. Bij hen is het bewustzijn ook nodig. Door de projecten komen er lokale banen. Zo ontmoetten wij in Kirgizië de lokale rangers die het hele jaar door helpen bij het veldwerk, maar ook vol trots basisscholen afreizen, om kinderen te vertellen waarom zij trots en voorzichtig moeten zijn op de natuur en het sneeuwluipaard.

Data verzamelen in Kirgizië
Data verzamelen in Kirgizië

Meer oog voor expedities

Nu er meer oog komt voor duurzaamheid, komen ook dit soort expedities steeds meer onder de aandacht. Niet alleen bij de hardcore natuurbeschermers. Maar ook bij mensen die zich langzaam meer met duurzaamheid en natuurbehoud bezighouden. Zij krijgen oog voor de ecologische problemen, en ontdekken dat ze zelf ook een deel van de oplossing kunnen zijn.

Deze vorm van ecotoerisme, deelnemen aan expedities, vrijwilligerswerk. Het geeft je het gevoel dat je echt iets bijdraagt aan de plaatsen die je bezoekt, in plaats van dat je alleen maar dingen tot je neemt. Aan de projecten waaraan je deelneemt kan je een nuttige bijdrage leveren, werk verzetten waar anders geen medewerkers voor zouden zijn.

Net als ik willen veel reizigers geen rondleidingen en vastgelegde tours meer, wij willen echte ervaringen. Op de plaatsen zijn waar iets gebeurt, de handen uit de mouwen steken en meehelpen. En dus gaan we een paar weken naar het rauwe Zweden op onderzoek naar bruine beren of naar grote katachtigen in Malawi. Of zitten we twee weken zonder comfort te koukleumen in een yurt in Kirgizië.

Het zijn vaak geen goedkope reizen, en hierdoor zeker niet voor iedereen bereikbaar. Maar toch denk ik dat mensen steeds meer bereid zijn om meer te betalen voor reizen als we weten dat we bijdragen aan projecten die bedreigde diersoorten of gebieden beschermen.

Bijdragen

Want eerlijk is eerlijk, het aantal wilde dieren op aarde loopt enorm snel terug. Mensen vernietigen hun leefgebieden voor landbouw, huizen, of de leefgebieden van dieren worden bedreigd door het afval wat wij er achterlaten, op land en in de oceanen. Dit leidt tot uitsterven van dieren. Meestal is dit elders in de wereld, en dus is het gemakkelijk om je hier niets van aan te trekken. Maar je kan ook op pad gaan, om lokale wetenschappers te helpen de natuur en dieren te beschermen voor toekomstige generaties.

Dus voor wie zoekt naar een reis met toegevoegde waarde, een vleug avontuur, en wie echt iets wil bijdragen aan onze planeet, dan kan zo’n expeditie misschien precies zijn wat je zoekt.

Meer weten? Lees over het project van Biosphere in Tien Shan, over mijn deelname aan de expeditie en hoe een dag op expeditie eruit ziet.

Categorie: Avontuur op reis, Azië, Duurzaam reizen, Kirgizië

Over Aniek

Ik houd van ongerepte natuur en avontuurlijke reizen. Je komt mij tegen op de fiets, op bikepacking-avontuur of op huttentocht in de bergen. Avontuur op Reis is mijn reisblog waar je leest over reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiken. Ik laat je zien hoe je bestemmingen op een avontuurlijke manier ontdekt. Reis je mee?

Dit vind je misschien ook leuk

Groene Wissel wandeling UtrechtLangs singels en parken: Groene Wissel wandeling Utrecht
Goed voorbereid met de auto op wintersport!8 x goed voorbereid met de auto op wintersport!
Wielrennen in Andorra: Coll d'OrdinoEen goed bewaard fietsgeheim: wielrennen in Andorra

Lees Interacties

Reacties

  1. Isabel zegt

    januari 14, 2020 om 5:16 pm

    Mooi om te lezen. Ik ben het ermee eens dat je kritisch moet kijken naar de organisaties.

    Beantwoorden
  2. Janet zegt

    januari 18, 2020 om 1:20 pm

    Wat goed dat je dit onder de aandacht brengt. Er kan in mijn ogen niet genoeg aandacht gevraagd worden voor duurzaamheid en ecotoerisme.

    Beantwoorden
  3. Brigith zegt

    januari 24, 2020 om 1:35 pm

    Goed verhaal en ik herken mezelf hier wel in. Ik heb de neiging steeds meer te willen bijdragen. Ik zal Biosphere Expeditions eens checken. Klinkt heel interessant.

    Beantwoorden
    • Linda zegt

      februari 15, 2020 om 1:06 am

      Wat goed dat je het hier over hebt en hier aandacht aan besteedt. Het is zeker ook heel belangrijk dat je goed kritisch kijkt naar organisaties. Ik vind duurzaam reizen en iets bijdragen ook steeds belangrijker

      Beantwoorden
  4. Esther zegt

    januari 24, 2020 om 10:40 pm

    Goed dat je dit ook aanstipt. Het is zeker belangrijk dat je je bewust bent van de impact van reizen. Het kiezen van een goede reisaanbieder om mee op pad te gaan is essentieel. Zo’n expeditie lijkt me ook echt gaaf!

    Beantwoorden
  5. Jenny zegt

    januari 24, 2020 om 11:04 pm

    Reizen kan de wereld een beetje mooier maken. Ik geloof oprecht dat je iets goeds kan doen door te reizen – al klinkt dit heel elitair. Helaas zijn niet alle goede projecten en goede doelen even goed bezig, onder de streep draait het soms alleen om geld. Een lastig iets.

    Beantwoorden
  6. Marcella zegt

    februari 7, 2020 om 5:08 pm

    Heel interessant om jouw ervaringen te lezen. Ik had me nog nooit verdiept in zo’n expeditie, dus je hebt me echt wat geleerd. Waardevolle ervaring!

    Beantwoorden

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Next Post >

Zo kies je de beste fietskleding voor elke rit

Primaire Sidebar

Avontuur op Reis

Avontuur op Reis
Hi!

Ik ben Aniek en welkom op mijn blog! Avontuur op Reis is dé avontuur & outdoor reisblog waar je leest over outdoor reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiken. Ik laat je zien hoe je bestemmingen op een avontuurlijke manier kunt ontdekken. Reis je mee?

Zoeken

Recente blogs

  • Wandelroute Breeveen op de Utrechtse Heuvelrug
  • Review Revolution Race Cyclone Rescue Pants Dames
  • Ken jij de Protest fietskleding voor dames al?
  • Bikepacking 3-daagse Nederland: Haarlem – Noordwijk – Rotterdam – Utrecht
  • Outdoor in de Achterhoek: gravelfietsen, wandelen en op zoek naar mooie trails

Avonturen in je mailbox ontvangen?

Blijf op de hoogte van de mooiste avonturen en ontvang één keer per maand de nieuwsbrief!

Disclaimer & Privacyverklaring
FuturumShop FUTURUM

Volg mijn avonturen op Instagram

@avontuuropreis

Voor iemand die zoveel sport als ik is een zwanger Voor iemand die zoveel sport als ik is een zwangerschap heel erg wennen. Van de mega conditie die ik een half jaar geleden had is door de zwangerschap en alle kwaaltjes en ziektes die erbij kwamen, weinig meer van over. Gelukkig lukt sporten en bewegen inmiddels wel weer, alleen op een andere intensiteit dan ik gewend ben. En als ik eerlijk moet zijn, vind ík dat ik mijn conditie kwijt ben, maar ben ik vergeleken met anderen nog best fit. Het zit dus waarschijnlijk ook voor een deel mentaal. En gat het allemaal nog best prima, juist ómdat ik zo fit de zwangerschap in ben gegaan. Verder is het een kwestie van aanpassen. Hardlopen kan ik echt niet meer, maar het zwemmen heb ik weer opgepakt. De mtb-trails zijn vervangen door gravelpaden. En ik ga iedere week naar mijn yoga-les.
Ben jij ook zwanger? Hoe gaat het sporten bij jou?
Waarom ik zo van bikepacking houd? Natuurlijk omda Waarom ik zo van bikepacking houd? Natuurlijk omdat ik gek ben op avontuur. Wie niet? Ik zit graag zoveel mogelijk op mijn fiets en de vrijheid om te gaan en staan waar ik wil vind ik heerlijk. Dus bikepacking is wel echt mijn ding.
Bikepacking is voor mij ook het gevoel dat ik met weinig spullen op pad kan gaan. Een paar kleine fietstassen, een (echt heel klein) tentje en een voorraad eten. Veel meer heb ik niet nodig. Geen gezeul met zware koffers. Niet mijn hele hebben en houden inpakken, maar alleen de basics. Geen laptop of telefoons die me herinneren aan al het werk dat er nog ligt. Alleen een fietscomputer die me vertelt welke kant ik op moet gaan 
Het enige waar ik me druk om maak? Dat ik blijf fietsen en blijf genieten van de omgeving, en op tijd pauze houd om te eten. Verder gaat alles wel goed. En als het niet goed gaat, bedenk ik er wel iets op. Een wegomleiding? Ik zoek wel een andere route, of ga even off road. Een lekke band? Dat repareer ik. Tegenwind? Dan kom ik gewoon wat later op de camping, geen probleem. Fiets ik wat langzamer of minder ver dan verwacht? Ik hoef me aan niemand aan te passen, ik doe wat goed voor mij voelt.
Mijn hoofd komt even los van de dagelijkse zaken en ik ben echt vrij. Tijdens het bikepacken geniet ik van de zon die langzaam hoger aan de hemel komt te staan, van de vogels die fluiten, het cafeetje dat ik precies op het juiste moment tegenkom, de mensen die ik onderweg spreek, de waanzinnige uitzichten of het veld vol zonnebloemen dat ik onverwacht tegenkom.
Wat mijn volgende bikepacking avontuur wordt? Geen idee! Zijn er bikepacking avonturen die jij met me wilt delen?
Deze week wandelde ik naar het Breeveen, midden op Deze week wandelde ik naar het Breeveen, midden op de Utrechtse Heuvelrug bij Leersum. Eerst tussen de dennen en zomereiken door in het bos (waar nog best wat stormschade was). Hierna liep ik om het open heideveld heen. Ik miste wat routebordjes, waardoor de route ineens 9 kilometer werd in plaats van nog geen 6, maar wat een mooie omgeving!
Het was ook de eerste dag waar ik op dieet zat. Want naast een hoge bloeddruk en de nasleep van corona, blijk ik zwangerschapsdiabetes te hebben. Van de mega conditie die ik een paar maanden geleden had, is dus nog weinig over, en mijn dagen bestaan uit eten afwegen en bloedprikken. Nog even doorzetten dus, en proberen langzaam het bewegen en trainen toch wat op te bouwen om iets fitter te worden.
New kit day 😎 Alleen de helm is inmiddels weer New kit day 😎 Alleen de helm is inmiddels weer bijna aan vervanging toe.
Vandaag even bijkomen van de fietstocht van gisteren. Die hakte er toch wel even in ☺️
De eerste fietsrit sinds de coronabesmetting ging De eerste fietsrit sinds de coronabesmetting ging vandaag langzaam, heel langzaam. En niet zo ver. Maar ik fiets weer! 
Ik ben inmiddels 6 maanden zwanger and counting dus voorlopig fiets ik het 3e trimester nog door. Op mijn eigen tempo en op de crossfiets, die toch iets relaxter fietst. Wél met een nieuwe outfit van @protestwomen waar ik nog net in pas ☺️
Vind jij deze outfit ook zo gaaf?! Met de kortingscode avontuuropreis10 krijg je bij Protest 10% korting op een nieuwe fietsoutfit of andere items!

Footer

Disclaimer

Alle rechten voorbehouden. Niets van deze website mag zonder voorafgaande, schriftelijke toestemming van Aniek Rooderkerken en avontuuropreis.com worden overgenomen.

Lees de disclaimer en het cookiestatement.

Volg mij op social media

Samenwerken

Samenwerken met Avontuur op Reis? Kijk op de pagina samenwerken of praat mij bij tijdens een wandeling of fietstocht.

Outdoorbloggers

Avontuuropreis.com is lid van outdoorbloggers.nl, een uniek samenwerkingsverband tussen de beste Nederlandse bloggers op het gebied van outdoor, avontuurlijke reizen en het buitenleven.

outdoorbloggers.nl

Copyright Avontuur op Reis© 2022