• Over Avontuur op Reis
  • Nieuwsbrief
  • Samenwerken
  • Contact
  • Nav Social Icons

  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Bestemmingen
    • Azië
      • India
      • Israël
      • Kirgizië
      • Oman
      • Palestina
      • Turkije
      • Verenigde Arabische Emiraten
    • Europa A-H
      • Andorra
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Duitsland
      • Engeland
      • Estland
      • Frankrijk
      • Griekenland
    • Europa I-Z
      • Italië
      • Luxemburg
      • Nederland
      • Oostenrijk
      • Roemenië
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Arizona
      • Californië
      • Nevada
  • Fietsen
  • Bikepacking
  • Wandelen
  • Outdoor
  • Winter
  • Getest
    • Boeken
    • Fietsen
    • Fietshelmen
    • Fietskleding
    • Outdoorkleding
    • Rugzakken
    • Tenten
    • Wandelschoenen
    • Wandelstokken
    • Overige producten
  • Mobile Menu Widgets

    Zoeken

    Volg me op social media!

Avontuur op reis

Avontuur op reis

Reistips voor avontuurlijke reizigers!

  • Home
  • Bestemmingen
    • Azië
      • India
      • Israël
      • Kirgizië
      • Oman
      • Palestina
      • Turkije
      • Verenigde Arabische Emiraten
    • Europa A-H
      • Andorra
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Duitsland
      • Engeland
      • Estland
      • Frankrijk
      • Griekenland
    • Europa I-Z
      • Italië
      • Luxemburg
      • Nederland
      • Oostenrijk
      • Roemenië
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Arizona
      • Californië
      • Nevada
  • Fietsen
  • Bikepacking
  • Wandelen
  • Outdoor
  • Winter
  • Getest
    • Boeken
    • Fietsen
    • Fietshelmen
    • Fietskleding
    • Outdoorkleding
    • Rugzakken
    • Tenten
    • Wandelschoenen
    • Wandelstokken
    • Overige producten
Rotskoepel op de Tempelberg in Jeruzalem, Israël

Israel: Een wandeling door de prachtige Oude Stad van Jeruzalem

mei 7, 2018 door Aniek

De bijzondere Oude Stad van Jeruzalem

Jeruzalem is een van de meest heilige steden ter wereld en een van de meest intrigerende steden die ik ooit bezocht. Toch is de Oude Stad van Jeruzalem eigenlijk verrassend klein. Het is amper een vierkante kilometer groot en hierom perfect te verkennen tijdens een wandeling door de stad, langs de mooiste historische en culturele plekken die Jeruzalem zo fascinerend maken. Van de Klaagmuur, de Rotskoepel en de Al-Aqsamoskee, tot de Heilig Grafkerk. Laat je inspireren om het meeste uit je bezoek aan Jeruzalem te halen! 

De Oude Stad van Jeruzalem
De Oude Stad van Jeruzalem

Jaffa Gate

Ik kom de stad binnen door Jaffa Gate. Hier kom ik uit bij de rand van het Christelijke deel van de stad, gebouwd rondom de Kerk van het Heilig Graf. De Oude Stad van Jeruzalem is feitelijk nog geen vierkante kilometer groot. Dit kleine gebied bestaat vervolgens weer uit een Islamitische, een Christelijke, een Joodse en een Armeense wijk, elk met zijn eigen sfeer en karakter.

In de Oude Stad van Jeruzalem bevinden zich de Tempelberg met de Al-Aqsamoskee en de Rotskoepel, de Klaagmuur en de Heilig Grafkerk. Maar ook de Arabische souks en een wirwar aan steegjes, huizen en talloze winkeltjes. Het komt druk en chaotisch op je over, wanneer je voor het eerst door de stad loopt. Juist hierdoor intrigeert het. Jeruzalem is een stad die iedere keer weer een andere kant van zichzelf laat zien.

Katten op het dak van de Heilig Grafkerk in Jeruzalem
Katten op het dak van de Heilig Grafkerk in Jeruzalem

Tower of David

De stadspoort waar ik nu sta, Jaffa Gate, is de plek waar voor veel mensen een wandeling door de Oude Stad begint. Ze snellen de Tower of David voorbij en lopen door de smalle marktstraatjes direct naar de Kerk van het Heilig Graf of de Rotskoepel.

Ik sla eerst rechtsaf, naar de Tower of David. Jeruzalem heeft een lange, gecompliceerde geschiedenis en dit museum helpt je daar een beter overzicht van te krijgen. De Tower of David is een citadel uit het Ottomaanse Rijk, met een versterkte toren. Het heeft overigens weinig met de historische koning David te maken. Nadat je het museum bezocht hebt, biedt een van de torens van het museum een mooi uitzicht op de citadel en de oude stad, over de verschillende wijken, de lagen historie die hier op elkaar geplakt zijn.

Ik maak me los van de rust van het museum en loop weer de drukke stad in.

Tower of David
Tower of David

Heilig Grafkerk

Zou je vanaf de Jaffapoort om de Toren van David heen lopen, dan kom je uit in de Armeense Wijk. Het is een van de oudste en meest rustige gebieden in de Oude Stad, maar tegelijkertijd staat het ook het minst open voor bezoekers. Ik loop door de wijk naar de Heilig-Grafkerk.

De Heilig-Grafkerk is een van de hoogtepunten van Jeruzalem. De kerk zou gebouwd zijn op de twee heiligste plaatsen van het christendom: de plaats waar Jezus werd gekruisigd en het lege graf van Jezus. Het beste moment om de kerk te bezoeken is bij zonsopkomst, zodat je in alle rust de kerk kan bewonderen. Zorg dat je op tijd bent om het bijzondere moment mee te maken waarbij een processie met een sleutel naar de kerk loopt om deze te openen.

Wanneer je de kerk binnenloopt zie je aan de rechterzijde de pelgrims in de rij staan voor een smalle trap die naar de rots van Golgotha leidt, de plek waar Jezus werd gekruisigd. Recht voor je zie je de steen waarop volgens de traditie het lichaam van Jezus werd gebalsemd. Mensen knielen, raken de steen aan en bidprentjes worden op de steen gelegd.

De kerk wordt beheerd door de Grieks-Orthodoxe, de Rooms-Katholieke, de Armeens-Orthodoxe, de Syrisch-Orthodoxe, de Koptische en de Ethiopische Kerk. Iedereen heeft zijn eigen plek en de kerk is een klein doolhof van bijgebouwen en kleine ruimtes. Zelfs op de daken wonen monniken. Hier vind je ook de kapel van de Ethiopische kerk.

Openen van de deuren van de Heilig Grafkerk
Openen van de deuren van de Heilig Grafkerk
Heilig Grafkerk in Jeruzalem
Heilig Grafkerk in Jeruzalem

Via Dolorosa: in de voetsporen van Jezus

Vanaf de Heilig Grafkerk ga ik eigenlijk de verkeerde kant op. De Via Dolorosa is de weg waarover Jezus met het kruis op zijn rug naar zijn executieplaats werd geleid. De Via Dolorosa begint bij de Leeuwenpoort in het Moslimkwartier en volgt een pad van veertien stations dat eindigt bij de Heilig Grafkerk.

Je loopt hier in de voetsporen van Jezus, maar ik loop de verkeerde kant op, weg van de Heilig Grafkerk. Om me heen lopen drommen toeristen. Veel mensen die deze route volgen zijn pelgrims, alleen of in grote groepen, soms met een zwaar kruis op de rug. Ze houden stil bij de haltes die zijn gemarkeerd door borden langs de weg. Er worden hymnes gezongen en gebeden.

Via Dolorosa in Jeruzalem
Via Dolorosa in Jeruzalem
Via Dolorosa in Jeruzalem
Via Dolorosa in Jeruzalem

De straten van Jeruzalem

Ik loop richting een van de bekendste plaatsen van de stad. De Klaagmuur. Het is gemakkelijk om op weg hier naartoe te verdwalen. De straten van de oude stad zijn als een doolhof van kleine steegjes die met handkarren bevoorraad worden. Je loopt langs sapkraampjes en kleine restaurants, souvenirverkopers die kruiden, menora’s, keppeltjes en houten kruizen aan de man proberen te brengen. Om me heen liggen bakken vol halva, bergen gedroogde dadels en geurende kruidenmengsels. Terwijl je hier ronddoolt, zullen er heel wat mensen je naar hun winkels proberen te lokken.

Overal in de stad lopen soldaten rond, een mitrailleur nonchalant over de schouder bungelend. Na een dag kijk je er al niet meer van op, tot je een straat inloopt en ineens bijna in de loop van een geweer kijkt. In de stad mogen dan veel religies naast elkaar leven, een vreedzame sfeer is er zeker niet altijd. Een seconde later zijn de soldaten verdwenen in de drukte van de souk en ligt je aandacht weer bij de roepende verkopers.

Souk in Jeruzalem
Souk in Jeruzalem
Israelische soldaten in de straten van Jeruzalem
Israelische soldaten in de straten van Jeruzalem

Westelijke Muur

Voor ik de Westelijke Muur, of de Klaagmuur, mag bezoeken wordt mijn tas gecheckt en loop ik door een detectiepoortje. Hier bevindt zich de heiligste plaats binnen het Jodendom. De Westelijke Muur is de keermuur van de Tempelberg en werd zo’n 2000 jaar geleden gebouwd.

Het is er een drukte van belang. Het geplaveide plein voor de muur is door een hek in tweeën gedeeld. Mannen bidden aan de linkerkant van het hek en vrouwen prevelen aan de rechterkant hun gebed en leggen hun handen op de muur. Veel vrouwen kijken over het hek naar de andere kant, waar voor een aantal jongens vandaag hun Bar Mitswa plaatsvindt. Naast de jongens staan gewapende militairen.

Westelijke Muur, of de Klaagmuur, in Jeruzalem
Westelijke Muur, of de Klaagmuur, in Jeruzalem
Westelijke Muur, of de Klaagmuur, in Jeruzalem
Westelijke Muur, of de Klaagmuur, in Jeruzalem

Tempelberg en Dome of the Rock

Ik loop richting Dung Gate om aan te sluiten bij de lange rij voor de Tempelberg en Dome of the Rock. De Tempelberg is voor zowel het Jodendom als de Islam een heilige plaats. De Rotskoepel is gebouwd op de plek waar Abraham zijn zoon moest offeren van God. Vanaf precies dezelfde plek zou Mohammed zijn reis naar de hemel zijn begonnen. Op de Tempelberg stonden vóór de bouw van de Rotskoepel de Eerste en de Tweede Joodse Tempel, voor Joden de belangrijkste religieuze bouwwerken ter wereld.

Via een houten helling klim je naar de Tempelberg. De plek is niet te missen, meestal staan er rijen bezoekers te wachten. Een van de beste tijden om hier te komen is vroeg in de ochtend na het ochtendgebed. De Tempelberg is een bijzondere plek. Toen de islam zich begon te verspreiden, werden hier de Al Aqsa-moskee en de Rotskoepel gebouwd. De gouden koepel van het dit oogverblindende bouwwerk schittert in het zonlicht.

Alleen moslims mogen de Koepel van de Rots of de Al-Aqsa-moskee betreden. Niet-moslims mogen alleen buiten de gebedstijden om de buitenkant van de gebouwen bekijken. De openingstijden zijn beperkt en de rijen kunnen enorm lang zijn, maar toch is het een indrukwekkende plek en de moeite waard om deze heilige plaats te ervaren.

Dome of the Rock, Rotskoepel, Jeruzalem
Dome of the Rock, Rotskoepel, Jeruzalem
Dome of the Rock, Rotskoepel, Jeruzalem
Dome of the Rock, Rotskoepel, Jeruzalem

De Stad van David: ouder dan de oude stad van Jeruzalem

Ik laat de Tempelberg achter me en verlaat de Oude Stad. Net buiten de oude stadsmuren ontdek ik het oudste deel van Jeruzalem. De City of David is de geboorteplaats van Jerusalem en de plaats waar Koning David zijn koninkrijk vestigde. Een archeologische site, maar ook interessant voor wie niet alleen op zoek is naar droge geschiedenis.

Het meest bijzondere deel van het bezoek is namelijk de Siloam tunnel. Deze onderaardse watertunnel heeft Hizkia uit laten graven om de bewoners van Jeruzalem bij eventuele belegeringen van drinkwater te kunnen voorzien, duizenden jaren geleden. Tegenwoordig kan je door de tunnel lopen en hier wordt mij de overweldigend lange geschiedenis van Jeruzalem duidelijk.

Op waterschoenen en uitgerust met een zaklantaarn loop ik door een pikdonkere, ondergrondse tunnel. Het ijskoude water komt tot aan mijn knieën. Met mijn handen voel ik aan beide zijden de koude muren van de tunnel. Langzaam vind ik mijn weg over de oneffen vloer. Er lijkt geen einde aan te komen en het enige wat ik hoor is het stromen van het water.

Wandelen op de Olijfberg

Na de Stad van David loop ik richting de Olijfberg. De Olijfberg heeft als de oudste Joodse begraafplaats in de wereld een grote religieuze betekenis. Er liggen tienduizenden graven. Voor Christenen is de Olijfberg ook heilig, als de locatie waar de poorten van de hemel op de dag des oordeels zullen openen. De Olijfberg kijkt uit over de oude stad en geeft bezoekers een geweldig uitzicht op Jeruzalem.

Via de Kerk van Alle Natiën , en Gethsemane met zijn eeuwenoude olijfbomen, de Russisch-Orthodoxe Kerk van Maria Magdalena en het Graf van Absalom, loop ik weer terug naar de Oude Stad.

Olijfberg
Olijfberg

Een wandeling door de oude stad van Jeruzalem

Het duurde even voor ik mijn reis naar Jeruzalem op mijn blog kon plaatsen. De stad heeft zoveel indruk op me gemaakt. De geur van de kruiden, de religies die hier naast elkaar leven, het ongrijpbare van de stad. De vele culturen die er hun stempel hebben achtergelaten.

Het is een stad waarvan ik weet dat ik er terugkeer, omdat mijn eerste bezoek zo indrukwekkend was. Intens, waarbij alle zintuigen op scherp staan. In Jeruzalem dompelde ik mij onder in de eeuwenoude geschiedenis van godsdiensten. Bij iedere stap die ik zette in de geplaveide straten ontdekte ik weer iets nieuws. Jeruzalem is een fascinerende plek die iedereen minstens een keer zou moeten bezoeken.

Ook interessant om te lezen:

  • Hoogtepunten van Israël: de 11 beste redenen om Israël te bezoeken
  • Zonsopkomst boven Masada, Ein Gedi en drijven in de Dode Zee
  • De Westbank vanuit Jeruzalem: reizen door Palestina
  • UNESCO werelderfgoed in Palestina: de Geboortekerk in Bethlehem
  • Overnachten in Israël bij Abraham Hostels
  • Wat te doen in Tel Aviv!
  • UNESCO in Israël; de witte stad van Tel Aviv
  • Biken over de boulevard: op de fiets door Tel Aviv!
  • En tot slot een blog van travelaar.nl : vragen en antwoorden over reizen naar Israel.

Categorie: Azië, Israël

Over Aniek

Ik houd van ongerepte natuur en avontuurlijke reizen. Je komt mij tegen op de fiets, op bikepacking-avontuur of op huttentocht in de bergen. Avontuur op Reis is mijn reisblog waar je leest over reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiken. Ik laat je zien hoe je bestemmingen op een avontuurlijke manier ontdekt. Reis je mee?

Dit vind je misschien ook leuk

Osh Bazaar in Bisjkek, KirgiziëRonddwalen door Bisjkek, Kirgizië
Woestijn safari en sandboarden in DubaiWoestijn safari en sandboarden in Dubai
Rickshaw Challenge Tamil NaduIn een riksja door India reizen: Rickshaw Challenge Tamil Nadu

Lees Interacties

Reacties

  1. Sylvahna.nl zegt

    juni 25, 2018 om 5:31 pm

    Wauw, wauw, wauw! Ik wil hier ook zo graag een keer naartoe!

    Beantwoorden
  2. Jenny zegt

    juni 28, 2018 om 9:08 pm

    Ik vond Jeruzalem erg indrukwekkend.

    De Toren van David heb ik helaas niet bezocht. Het was zo ontzettend druk toen ik er was! Dat had vast ook wel iets met de kerstvakantie te maken.

    Beantwoorden
  3. Ech Wel zegt

    augustus 21, 2018 om 5:20 pm

    Qua geschiedenis en verhalen natuurlijk een absoluut moetje, zeker voor een Unesco fanaat als ik, maar politiek gezien wel een lastige site om te bezoeken.

    Maar mss moet je politiek wel gewoon loslaten tijdens het reizen…

    Beantwoorden
  4. Wendy zegt

    augustus 21, 2018 om 9:42 pm

    Bucketlist!! Deze bewaar ik voor later.

    Beantwoorden
  5. Lizzie zegt

    september 18, 2018 om 7:14 pm

    Ik ben er nog nooit geweest maar het staat absoluuut op de lijst. Praachtig!

    Beantwoorden
  6. Janet | thatonetime zegt

    november 14, 2018 om 9:01 pm

    Wat lijkt me dit een mooie plek zeg.. en zo fotogeniek ook, heel erg mooi! Staat zeker op de lijst. Is het een duur land?

    Beantwoorden
    • Aniek Rooderkerken zegt

      november 15, 2018 om 2:59 pm

      De vluchten naar Israël vielen me erg mee, maar ik zou wel gaan sparen ja 😉

      Beantwoorden

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Next Post >

Bikepacking fietstassen: welke tassen gebruik je bij bikepacken?

Primaire Sidebar

Avontuur op Reis

Avontuur op Reis
Hi!

Ik ben Aniek en welkom op mijn blog! Avontuur op Reis is dé avontuur & outdoor reisblog waar je leest over outdoor reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiken. Ik laat je zien hoe je bestemmingen op een avontuurlijke manier kunt ontdekken. Reis je mee?

Zoeken

Recente blogs

  • Wandelroute Breeveen op de Utrechtse Heuvelrug
  • Review Revolution Race Cyclone Rescue Pants Dames
  • Ken jij de Protest fietskleding voor dames al?
  • Bikepacking 3-daagse Nederland: Haarlem – Noordwijk – Rotterdam – Utrecht
  • Outdoor in de Achterhoek: gravelfietsen, wandelen en op zoek naar mooie trails

Avonturen in je mailbox ontvangen?

Blijf op de hoogte van de mooiste avonturen en ontvang één keer per maand de nieuwsbrief!

Disclaimer & Privacyverklaring
FuturumShop FUTURUM

Volg mijn avonturen op Instagram

@avontuuropreis

Voor iemand die zoveel sport als ik is een zwanger Voor iemand die zoveel sport als ik is een zwangerschap heel erg wennen. Van de mega conditie die ik een half jaar geleden had is door de zwangerschap en alle kwaaltjes en ziektes die erbij kwamen, weinig meer van over. Gelukkig lukt sporten en bewegen inmiddels wel weer, alleen op een andere intensiteit dan ik gewend ben. En als ik eerlijk moet zijn, vind ík dat ik mijn conditie kwijt ben, maar ben ik vergeleken met anderen nog best fit. Het zit dus waarschijnlijk ook voor een deel mentaal. En gat het allemaal nog best prima, juist ómdat ik zo fit de zwangerschap in ben gegaan. Verder is het een kwestie van aanpassen. Hardlopen kan ik echt niet meer, maar het zwemmen heb ik weer opgepakt. De mtb-trails zijn vervangen door gravelpaden. En ik ga iedere week naar mijn yoga-les.
Ben jij ook zwanger? Hoe gaat het sporten bij jou?
Waarom ik zo van bikepacking houd? Natuurlijk omda Waarom ik zo van bikepacking houd? Natuurlijk omdat ik gek ben op avontuur. Wie niet? Ik zit graag zoveel mogelijk op mijn fiets en de vrijheid om te gaan en staan waar ik wil vind ik heerlijk. Dus bikepacking is wel echt mijn ding.
Bikepacking is voor mij ook het gevoel dat ik met weinig spullen op pad kan gaan. Een paar kleine fietstassen, een (echt heel klein) tentje en een voorraad eten. Veel meer heb ik niet nodig. Geen gezeul met zware koffers. Niet mijn hele hebben en houden inpakken, maar alleen de basics. Geen laptop of telefoons die me herinneren aan al het werk dat er nog ligt. Alleen een fietscomputer die me vertelt welke kant ik op moet gaan 
Het enige waar ik me druk om maak? Dat ik blijf fietsen en blijf genieten van de omgeving, en op tijd pauze houd om te eten. Verder gaat alles wel goed. En als het niet goed gaat, bedenk ik er wel iets op. Een wegomleiding? Ik zoek wel een andere route, of ga even off road. Een lekke band? Dat repareer ik. Tegenwind? Dan kom ik gewoon wat later op de camping, geen probleem. Fiets ik wat langzamer of minder ver dan verwacht? Ik hoef me aan niemand aan te passen, ik doe wat goed voor mij voelt.
Mijn hoofd komt even los van de dagelijkse zaken en ik ben echt vrij. Tijdens het bikepacken geniet ik van de zon die langzaam hoger aan de hemel komt te staan, van de vogels die fluiten, het cafeetje dat ik precies op het juiste moment tegenkom, de mensen die ik onderweg spreek, de waanzinnige uitzichten of het veld vol zonnebloemen dat ik onverwacht tegenkom.
Wat mijn volgende bikepacking avontuur wordt? Geen idee! Zijn er bikepacking avonturen die jij met me wilt delen?
Deze week wandelde ik naar het Breeveen, midden op Deze week wandelde ik naar het Breeveen, midden op de Utrechtse Heuvelrug bij Leersum. Eerst tussen de dennen en zomereiken door in het bos (waar nog best wat stormschade was). Hierna liep ik om het open heideveld heen. Ik miste wat routebordjes, waardoor de route ineens 9 kilometer werd in plaats van nog geen 6, maar wat een mooie omgeving!
Het was ook de eerste dag waar ik op dieet zat. Want naast een hoge bloeddruk en de nasleep van corona, blijk ik zwangerschapsdiabetes te hebben. Van de mega conditie die ik een paar maanden geleden had, is dus nog weinig over, en mijn dagen bestaan uit eten afwegen en bloedprikken. Nog even doorzetten dus, en proberen langzaam het bewegen en trainen toch wat op te bouwen om iets fitter te worden.
New kit day 😎 Alleen de helm is inmiddels weer New kit day 😎 Alleen de helm is inmiddels weer bijna aan vervanging toe.
Vandaag even bijkomen van de fietstocht van gisteren. Die hakte er toch wel even in ☺️
De eerste fietsrit sinds de coronabesmetting ging De eerste fietsrit sinds de coronabesmetting ging vandaag langzaam, heel langzaam. En niet zo ver. Maar ik fiets weer! 
Ik ben inmiddels 6 maanden zwanger and counting dus voorlopig fiets ik het 3e trimester nog door. Op mijn eigen tempo en op de crossfiets, die toch iets relaxter fietst. Wél met een nieuwe outfit van @protestwomen waar ik nog net in pas ☺️
Vind jij deze outfit ook zo gaaf?! Met de kortingscode avontuuropreis10 krijg je bij Protest 10% korting op een nieuwe fietsoutfit of andere items!

Footer

Disclaimer

Alle rechten voorbehouden. Niets van deze website mag zonder voorafgaande, schriftelijke toestemming van Aniek Rooderkerken en avontuuropreis.com worden overgenomen.

Lees de disclaimer en het cookiestatement.

Volg mij op social media

Samenwerken

Samenwerken met Avontuur op Reis? Kijk op de pagina samenwerken of praat mij bij tijdens een wandeling of fietstocht.

Outdoorbloggers

Avontuuropreis.com is lid van outdoorbloggers.nl, een uniek samenwerkingsverband tussen de beste Nederlandse bloggers op het gebied van outdoor, avontuurlijke reizen en het buitenleven.

outdoorbloggers.nl

Copyright Avontuur op Reis© 2022