• Home
  • Over Avontuur op Reis
  • Cultuur op Reis
  • Nieuwsbrief
  • Blog
  • Contact
  • Nav Social Icons

  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Bestemmingen
    • Azië
      • India
      • Kirgizië
      • Oman
      • Palestina
      • Thailand
      • Turkije
      • Verenigde Arabische Emiraten
    • Europa A-I
      • Andorra
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Duitsland
      • Engeland
      • Estland
      • Frankrijk
      • Griekenland
      • IJsland
      • Italië
    • Europa I-Z
      • Luxemburg
      • Nederland
      • Noorwegen
      • Oostenrijk
      • Polen
      • Roemenië
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Arizona
      • Californië
      • Nevada
  • Fietsen
    • Bikepacking
    • Gran Fondo
    • Gravelfietsen
    • Wielrennen
    • Fietsroutes
  • Wandelen / hiking
    • Dagtochten
    • Huttentochten en Wandelreizen
    • Klimmen en Via Ferrata
  • Hardlopen
  • Avontuurlijke reizen
    • Avontuurlijke stedentrips
    • Activiteiten
    • Kamperen
  • Voorbereiding
    • Aanbevelingen
    • Paklijsten
    • Boeken
    • Getest
  • Blog
  • Contact
    • Nieuwsbrief
    • Over Avontuur op Reis
  • Mobile Menu Widgets

    Zoeken

    Volg me op social media!

Avontuur op reis

Avontuur op reis

Reistips voor avontuurlijke reizigers!

  • Bestemmingen
    • Azië
      • India
      • Kirgizië
      • Oman
      • Palestina
      • Thailand
      • Turkije
      • Verenigde Arabische Emiraten
    • Europa A-I
      • Andorra
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Duitsland
      • Engeland
      • Estland
      • Frankrijk
      • Griekenland
      • IJsland
      • Italië
    • Europa J-Z
      • Luxemburg
      • Nederland
      • Noorwegen
      • Oostenrijk
      • Polen
      • Roemenië
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Arizona
      • Californië
      • Nevada
  • Fietsen
    • Bikepacking
    • Gran Fondo
    • Gravelfietsen
    • Wielrennen
    • Fietsroutes
  • Wandelen
    • Dagtochten
    • Huttentochten en Wandelreizen
    • Klimmen en Via Ferrata
  • Hardlopen
  • Avontuurlijke reizen
    • Avontuurlijke stedentrips
    • Activiteiten
    • Kamperen
  • Voorbereiding
    • Aanbevelingen
    • Paklijsten
    • Boeken
    • Getest
Pontjesroute - fietsen langs de Lek in Utrecht

Pontjesroute – fietsen langs de Lek in Utrecht

Voor me glinstert het grijsblauwe water van de Lek, licht rimpelend in de ochtendzon. Aan de andere kant van het water tekent zich de kerktoren van Vianen scherp af tegen de lucht. Slechts een kort tochtje met de fietspont scheidt me nog van de overkant. Vandaag fiets ik een pontjesroute ten zuiden van Utrecht – heerlijk fietsen langs de Lek, over dijken en door kleine stadjes.

Er zijn meerdere fietsroutes in de regio Utrecht die je via pontjes over de Lek leiden. Een van mijn favoriete routes is het “Rondje Lekpontje Vianen, Ameide, IJsselstein”. Een tocht van 42 kilometer die begint en eindigt bij het pontje tussen Nieuwegein en Vianen, en die onderweg verrast met historische stadjes, kronkelende dijken, kabbelende rivieren en – de naam zegt het al – twee pontjes. Want zeg nu zelf: een fietsroute met een pontje is per definitie leuker. Laat staan twee.

Fietsroute via de veerpont naar Vianen
Fietsroute via de veerpont naar Vianen

Vestingstad Vianen

Vanaf Nieuwegein kun je eenvoudig via de Lekbrug naar Vianen fietsen, maar een stuk leuker is het om deze route te beginnen met het pontje over de Lek. De boot legt net aan als ik aan kom fietsen. Ik stap aan boord, een fris briesje in mijn gezicht, en vaar in een paar minuten naar de overkant. Eenmaal aan wal is het nog geen twee minuten fietsen naar de historische stadspoort van Vianen. Iedere keer dat ik hier ben, verbaas ik me opnieuw over hoe mooi dit vestingstadje is. Vianen is een verborgen parel: met stadsrechten sinds 1336, een rijke historie en een sfeer waar je stil van wordt.

Fietsen door de historische stadspoort van Vianen
Fietsen door de historische stadspoort van Vianen
Fietsroutes Vianen
Fietsroutes Vianen

De stad barst van de rijksmonumenten; statige panden wisselen elkaar af in de sfeervolle straten. Blikvanger is het 15e-eeuwse stadhuis, waarin het Stedelijk Museum Vianen is gevestigd. Daar is altijd wel wat te zien, zoals de Muntschat van Hagestein – bijna 500 middeleeuwse munten, opgedoken in de buurt – of de portretten van de familie Brederode, die hier vanaf 1414 de scepter zwaaide. Helaas voor mij is de deur nog potdicht. Het museumbezoek moet wachten.

In plaats daarvan fiets ik de Voorstraat in, waar de geur van versgebakken brood me naar bakker Steehouder leidt. Ik koop croissantjes – want fietsen zonder iets lekkers is vandaag geen optie.

De omgeving van vestingstad Vianen ontdek je het beste per fiets
De omgeving van vestingstad Vianen ontdek je het beste per fiets
Ik start de dag met een croissant
Ik start de dag met een croissant
Vestingstad Vianen
Vestingstad Vianen
Stadhuis Vianen
Stadhuis Vianen

Fietsend langs het ritme van de Lek

Vanaf Vianen slingert de route over hoge dijken, met weids uitzicht over de Lek. In de verte lonkt de Gerbrandytoren van IJsselstein al aan de horizon, maar voordat ik daar arriveer, maak ik eerst een ruime lus door het landelijke Vijfheerenlanden. Lexmond, Ameide, Hoef en Haag, Leerdam en natuurlijk Vianen – het zijn allemaal steden en dorpen in het Vijfheerenlanden. Fietsen is hier de beste manier om het landschap te beleven. Over de kronkelende dijkwegen, langs uitgestrekte weilanden, boomgaarden en onverwachte stops.

Ik passeer grazende schapen die loom in het gras liggen onder oude kersenbomen. Karakteristieke boerderijen liggen tegen de dijk aan geplakt. Zo nu en dan passeer ik een boerderijwinkel waar ook bakjes verse aardbeien, groenten of potten jam liggen. De route kabbelt hier op het ritme van de rivier.

Koeien langs de Lekdijk
Koeien langs de Lekdijk
Oude boerderijen
Oude boerderijen
Schapen onder de kersenbomen
Schapen onder de kersenbomen

Langs het Merwedekanaal

Vanaf hier volg ik de dijkweg en daarna een rustig fietspad langs het Merwedekanaal. Op het water is het een komen en gaan van plezierjachten: van kleine sloepen tot imposante motorboten, allemaal glijden ze kalm voorbij. De zon schittert op het water en het ruisen van de bomen vormt het achtergrondgeluid van mijn rit.

Fietsen langs het Merwedekanaal
Fietsen langs het Merwedekanaal
Fietsen langs het Merwedekanaal
Fietsen langs het Merwedekanaal

Naarmate ik verder fiets, wordt het pad wat drukker. Bij de Bonkmolen, net buiten Meerkerk, besluit ik even te pauzeren. Deze groene wipmolen uit 1853 werd gebouwd voor de bemaling van de polder Lakerveld en staat er nog altijd fier bij aan de Kleine Kanaaldijk. De wieken draaien allang niet meer, maar de plek ademt nog steeds geschiedenis – en is tegenwoordig vooral een heerlijk rustpunt. Ideaal voor een korte stop of een picknick in het gras, met uitzicht op de molen en het water. Wist je dat je hier ook kunt overnachten?

Overnachten bij de Bonkmolen bij Meerkerk
Overnachten bij de Bonkmolen bij Meerkerk
Overnachten in de Bonkmolen
Overnachten in de Bonkmolen
Bonkmolen bij Meerkerk
Bonkmolen bij Meerkerk

Zouweboezem

Heel anders is de route ineens als ik over een bochtige weg fiets langs het natuurgebied de Zouweboezem. Een moerasachtig gebied wat dicht begroeid is. Heb je de tijd, maak hier dan even een omweg voor een wandeling. Over een houten vlonderpad loop je hier naar een uitkijkpunt. Even stoppen, diep ademhalen, vogels spotten.

In de Zouweboezem wordt overtollig water uit de polders opgevangen, al sinds de veertiende eeuw. De rietvelden werden gebruikt door rietdekkers die er rietdaken voor boerderijen van maakten. Er broeden veel vogels, waaronder de Zwarte Stern. Grote kans dat je er een een duik ziet nemen in het water om een vis te vangen. Neem zeker je verrekijker mee als je van vogelen houdt.

Natuurgebied de Zouweboezem
Natuurgebied de Zouweboezem

Pontje bij Ameide

Na de Zouweboezem steek ik met het pontje bij Ameide de Lek over. Het is een klein voetveer, waar ook fietsen op mee kunnen. Vandaag ben ik bepaald niet de enige met dit plan. Het gele scheepje ligt al tegen de kade als ik aan kom fietsen, maar zeker zestig fietsers staan voor me in de rij. Geen probleem – ik heb alle tijd om foto’s te maken, terwijl het veer op en neer vaart. Dan is het eindelijk mijn beurt. Ik stap op, kijk nog één keer achterom en zie Ameide snel kleiner worden. Voor ik het weet rijd ik de loopplank af, klaar voor het volgende deel van de route.

Veerpont naar Lopik, de Overkant
Veerpont naar Lopik, de Overkant

Ik fiets verder, niet richting Lopik, maar in plaats hiervan sla ik af naar Jaarsveld – een pittoresk dorpje dat als het ware tegen de dijk is aangeplakt. Veel huizen staan er niet, maar mijn oog valt meteen op het indrukwekkende landgoed van Huis te Jaarsveld. Ooit was dit een buitenverblijf van niemand minder dan Willem van Oranje. Tegenwoordig kun je er overnachten of zelfs trouwen in stijl.

Huis te Jaarsveld
Huis te Jaarsveld

Een heel eind fiets ik over een smal fietspad tussen de weilanden en kleine dorpjes door om uiteindelijk in Lopikerkapel te belanden. Stap hier zeker even af – het is zo’n plek die je uitnodigt om even stil te staan.

Lekzicht in Jaarsveld
Lekzicht in Jaarsveld
Oorlogsmonument Jaarsveld
Oorlogsmonument Jaarsveld

IJsselstein

De Gerbrandytoren is niet te missen in het landschap. De meeste mensen kennen het als de grootste kerstboom van Nederland, wanneer in de wintermaanden de lichtjes aan de toren goed te zien zijn vanaf de A2. Voor mij is het vandaag het ijkpunt van mijn fietsroute, ik zie hem al van kilometers ver. Net voordat ik bij de toren ben passeer ik het Zendstation dat in de jaren dertig is gebouwd om moeiteloos heel Nederland te kunnen bereiken.

Gerbrandytoren IJsselstein
Gerbrandytoren IJsselstein
Op het terras IJsselstein
Op het terras IJsselstein

In IJsselstein zit mijn fietsroute er bijna op. Gelukkig is dit het perfecte stadje om mijn fietstocht af te ronden. Ik moet alleen nog even kiezen of ik dit doe met een bezoek aan het Museum IJsselstein, of met een drankje op het terras, en dan kan ik via een groene lus weer terug naar het beginpunt van mijn route.

IJsselstein
IJsselstein
Het kleinste restaurant van Nederland in IJsselstein
Het kleinste restaurant van Nederland in IJsselstein

Fietsen langs de Lek

Een tikkeltje rozig van de zon en voldaan van de kilometers kom ik weer terug in Nieuwegein. Het was een fijne fietsroute, zeker met de twee fietspontjes. Zelf de route fietsen? De fietsroute langs de Lek is 42 kilometer lang en op de website Routes in Utrecht vind je de fietsroute en alle informatie.

En wil je nu nog meer ontdekken in de regio Utrecht? Dit is de perfecte plek voor avontuur, een citytrip en ontspanning. Je vindt hier prachtige middeleeuwse steden, kastelen en natuurgebieden. Neem een kijkje bij VisitUtrechtRegion en ReasonToCycle.

Gepubliceerd op: 31 mei 2025, Categorie: Europa, Fietsen, Fietsroutes, Nederland

Over Aniek

Als liefhebber van ongerepte natuur en avontuurlijke reizen kun je mij op de fiets tegenkomen, op bikepacking-avontuur of op huttentocht in de bergen. Op mijn reisblog Avontuur op Reis schrijf ik over reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiken. Ik laat jou zien hoe je bestemmingen op een avontuurlijke manier ontdekt. Reis je mee?

Lees Interacties

Reacties

  1. Janet zegt

    juni 10, 2025 om 9:20 pm

    Wat een leuke plekjes allemaal. Ik wist niet dat Vianen ook zo leuk was, het ziet eruit als een prachtige omgeving.

    Beantwoorden

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Next Post >

Halve Marathon Utrecht – hardlopend onder de Dom door

Primaire Sidebar

Avontuur op Reis

Avontuur op Reis
Hi!

Ik ben Aniek en welkom op mijn blog! Avontuur op Reis is dé avontuur & outdoor reisblog waar je leest over outdoor reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiken. Ik laat je zien hoe je bestemmingen op een avontuurlijke manier kunt ontdekken. Reis je mee?

Zoeken

Recente blogs

  • Singelloop Utrecht: mijn ervaring met de oudste stratenloop van Nederland
  • Adembenemend! Fietsroute Route des Crêtes in de Gorges du Verdon
  • 8x mooie natuurreizen in Europa
  • De 7 mooiste outdoor avonturen op Tenerife voor natuurliefhebbers en avonturiers
  • Paklijst fietsvakantie: checklist wat mee te nemen op fietsreis

Fietstassen tot gidsen: fietsvakantiewinkel.nl

Fietsvakantiewinkel webshop

Fietskleding van Agu

AGU.com - #everydayriding

Avonturen in je mailbox ontvangen?

Blijf op de hoogte van de mooiste avonturen en ontvang één keer per maand de nieuwsbrief!

Disclaimer & Privacyverklaring

Mijn reistips!

– Veel van mijn fietsroutes deel ik op Komoot
– Na het fietsen lees ik graag SALT magazine
– Ik fiets met Canyon & Wahoo
– Alles voor fietsvakanties bij Fietsvakantiewinkel
– Fijne fietskleding bij Agu.com
– Outdoorkleding en -items bij Bever.nl
– Internationale treinreizen boek ik via NS International
– Een weekendje weg via Landal of overnachtingen bij booking.com
– Auto’s huur ik via SunnyCars
– Reisboeken komen van bol.com
– Camera’s voor mooie reisfoto’s koop ik bij CoolBlue of cameranu.nl

Bekijk al mijn aanbevelingen!

Footer

Disclaimer

Alle rechten voorbehouden. Niets van deze website mag zonder voorafgaande, schriftelijke toestemming van Aniek Rooderkerken en avontuuropreis.com worden overgenomen.

Lees de disclaimer en het cookiestatement.

Blijf op de hoogte

Samenwerken

Samenwerken met Avontuur op Reis? Kijk op de pagina samenwerken of praat mij bij tijdens een wandeling of fietstocht.

Meer outdoor inspiratie?

Ontvang iedere twee weken tips en inspiratie over de mooiste bestemmingen in je mailbox. Meld je aan voor de nieuwsbrief.

Copyright Avontuur op Reis© 2025 Alle rechten voorbehouden

Wij gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo goed mogelijk werkt en om bezoekersaantallen te meten. Hiernaast gebruiken we niet-functionele cookies, voor sociale media-, advertentie- en analysegegevens. Cookies die niet strikt noodzakelijk zijn om deze website te laten werken, kun je weigeren.