• Home
  • Over Avontuur op Reis
  • Cultuur op Reis
  • Nieuwsbrief
  • Blog
  • Contact
  • Nav Social Icons

  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Bestemmingen
    • Azië
      • India
      • Kirgizië
      • Oman
      • Palestina
      • Thailand
      • Turkije
      • Verenigde Arabische Emiraten
    • Europa A-I
      • Andorra
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Duitsland
      • Engeland
      • Estland
      • Frankrijk
      • Griekenland
      • IJsland
      • Italië
    • Europa I-Z
      • Luxemburg
      • Nederland
      • Noorwegen
      • Oostenrijk
      • Polen
      • Roemenië
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Arizona
      • Californië
      • Nevada
  • Fietsen
    • Bikepacking
    • Gran Fondo
    • Gravelfietsen
    • Wielrennen
    • Fietsroutes
  • Wandelen / hiking
    • Dagtochten
    • Huttentochten en Wandelreizen
    • Klimmen en Via Ferrata
  • Hardlopen
  • Avontuurlijke reizen
    • Avontuurlijke stedentrips
    • Activiteiten
    • Kamperen
  • Voorbereiding
    • Aanbevelingen
    • Paklijsten
    • Boeken
    • Getest
  • Blog
  • Contact
    • Nieuwsbrief
    • Over Avontuur op Reis
  • Mobile Menu Widgets

    Zoeken

    Volg me op social media!

Avontuur op reis

Avontuur op reis

Reistips voor avontuurlijke reizigers!

  • Bestemmingen
    • Azië
      • India
      • Kirgizië
      • Oman
      • Palestina
      • Thailand
      • Turkije
      • Verenigde Arabische Emiraten
    • Europa A-I
      • Andorra
      • België
      • Bosnië en Herzegovina
      • Duitsland
      • Engeland
      • Estland
      • Frankrijk
      • Griekenland
      • IJsland
      • Italië
    • Europa J-Z
      • Luxemburg
      • Nederland
      • Noorwegen
      • Oostenrijk
      • Polen
      • Roemenië
      • Spanje
      • Tsjechië
      • Zweden
      • Zwitserland
    • Noord-Amerika
      • Arizona
      • Californië
      • Nevada
  • Fietsen
    • Bikepacking
    • Gran Fondo
    • Gravelfietsen
    • Wielrennen
    • Fietsroutes
  • Wandelen
    • Dagtochten
    • Huttentochten en Wandelreizen
    • Klimmen en Via Ferrata
  • Hardlopen
  • Avontuurlijke reizen
    • Avontuurlijke stedentrips
    • Activiteiten
    • Kamperen
  • Voorbereiding
    • Aanbevelingen
    • Paklijsten
    • Boeken
    • Getest
Local Taste of Ioannina

Reizen door de keuken van Griekenland: Ioannina

Griekenland staat bekend om zijn eilanden en stranden, maar wist je dat je ook speciaal voor het eten kunt gaan? Dan is Ioannina dé bestemming. Deze charmante stad in het noordwesten van het land is de bakermat van Metsovone-kaas en beroemd om de lekkerste Griekse baklava. Tijdens mijn reis door de regio Epirus proef ik letterlijk en figuurlijk de rijke smaken van Ioannina.

Kalimera! Mijn culinaire avontuur begint op het terras van restaurant Balsamico, waar ik direct een glas Tsipouro krijg aangereikt. Dit lokale drankje, sterk maar volgens de locals ook gezond, zet de toon voor mijn verblijf. Ik ben letterlijk en figuurlijk net geland in de regio Epirus, een van de noordwestelijke regio’s van Griekenland tegen de grens met Albanië aan. En dan specifiek in de stad Ioannina (uitgesproken als Yannina), een bruisende studentenstad omringd door geschiedenis. Denk aan eeuwenoude kloosters, moskeeën en een sfeervolle oude stad vol legendes.

Griekse Tsipouro in Ioannina
Griekse Tsipouro in Ioannina
Restaurant Balsamico in Ioannina
Restaurant Balsamico in Ioannina

Inhoud

  • Culinair Ioannina
  • Bougatsa op een marmeren tafelblad
  • Kasteel van Ioannina
  • Het eiland van Ali Pasha
  • Museum van Ali Pasha
  • Culinair festival
  • Koffiecultuur
    • Ioannina bezoeken

Culinair Ioannina

Nippend aan mijn Tsipouro kijk ik uit op Georgiou Averof, de hoofdstraat die de stad in tweeën splitst. Door de poort in de stadsmuur, die ik vanaf mijn zitplaats nog net kan zien, stap je het oude stadscentrum in. Precies de andere kant op kijk ik in de richting van een wirwar van steegjes waar kleine souvenirwinkels en patisserieën zijn gevestigd, maar ook richting het deel van de stad dat ’s avonds leeft, waar studenten rondhangen en waar je tot in de late uren uit eten kunt gaan.

Nu merk ik dat ook, want hoevel het al ver na tienen is komt er gerecht na gerecht mijn kant op. Kleftiko lam voor mijn tafelgenoten, en salade en risotto voor mij. Ik raak de tel kwijt hoeveel gerechten met de Dodoni feta en Metsovone kaas voorbij zijn gekomen. En dan heb ik het nog niet over de Zitsa en Metsovo wijnen.

Ioannina is dan ook niet alleen de hoofdstad van Epirus, omringd door majestueuze bergen en het serene Pamvotida meer. Het is een stad met een rijke geschiedenis, tot de nok gevuld met oude kloosters en moskeeën, Byzantijnse musea en kerken. In de Byzantijnse periode groeide het uit tot een belangrijk cultureel en economisch centrum en onder Ottomaanse heerschappij werd deze stad een smeltkroes van culturen. Ik ben er van overtuigd dat ik dit nog steeds proef, want bovenal is Ioannina een overheerlijke culinaire bestemming.

Trots van Ioannina – De bekendste lokale kaas is Metsovone. Dit is een halfharde, gerookte kaas met een volle en romige smaak. Een beetje vergelijkbaar met provolone. Metsovone wordt vaak gemaakt van koemelk of een mengsel van koemelk met schapen-/geitenmelk. Vernoemd naar het nabijgelegen dorp Metsovo, heeft deze kaas in 1996 de status van Beschermde Oorsprongsbenaming (BOB) gekregen. Alleen kaas die in Metsovo wordt gemaakt mag Metsovone heten.Of het nu gegrild wordt geserveerd of als onderdeel van een kaasplateau, Metsovone is een absolute must-try.

Beste Bougatsa in Ioannina | Bougatsa van Select in Ioannina | Waar beste Bougatsa
Bougatsa van Select in Ioannina
Beste Bougatsa in Ioannina | Bougatsa van Select in Ioannina | Waar beste Bougatsa
De twee verschillende Bougatsa van Select

Bougatsa op een marmeren tafelblad

Ik wrijf de slaap nog uit mijn ogen als ik de volgende ochtend voor de deur van Select sta, een bekende patisserie in Ioannina. Hier zou ik mij moeten melden voor de beste Bougatsa, een traditioneel gerecht van knapperig filodeeg. Al fluistert iemand in mijn oor dat de beste boutsaga uit Thessaloniki komt, tot het tegendeel is bewezen is deze van Select mijn favoriet.

Op het marmeren tafelblad staan twee kleine bordjes met verschillende soorten Bougatsa. De stad is verdeeld over welke variant het lekkerst is: de zoete variant waarbij er een soort custard op de dunne knapperige bodem ligt, of de hartige variant met een romige fetakaas. Mijn favoriet? De hartige Bougatsa wint nét.

Fethiye Moskee in het kasteel | Kasteel van Ioannina | hoofdstad Epirus | Mooiste stad Epirus | Onbekend Griekenland
Fethiye Moskee in het kasteel
Ali Pasha's Tombe in het Kasteel van Ioannina
Ali Pasha’s Tombe in het Kasteel van Ioannina
Kasteel van Ioannina
Kasteel van Ioannina

Kasteel van Ioannina

Na mijn ontbijt maak ik een wandeling door het Byzantijnse kasteel, dat eigenlijk het oude ommuurde deel van de stad is. De stad heeft een rustieke charme in de warme oktoberzon. Ik kan op mijn gemak rondlopen door de smalle straten.

De noordelijke citadel is gevuld met Byzantijnse architectuur, wat je kunt zien aan de muren eromheen, de zuidelijke poort en de ronde toren. De noordelijke citadel herbergt de Aslan Pasha-moskee. Tegenwoordig is het een museum, dat de geschiedenis van de stad vertelt. De zuidelijke citadel, ook wel Its Kale (binnenste fort) genoemd, herbergt het Zilversmedenmuseum, het Byzantijnse museum en de Fethiye-moskee. (wil je hier alles over lezen, lees dan de blog op Cultuur op Reis) Als je maar één ding in deze stad kunt doen, dan moet je het kasteel bezoeken. Ook het uitzicht op het Pamvotida-meer is adembenemend en een absolute aanrader.

Meer van Ioannina
Meer van Ioannina
Een kat zit in de zon
Een kat zit in de zon

Het eiland van Ali Pasha

Aan de oever van het Pamvotida meer zit ik even op een bankje om te genieten van het uitzicht. Iets later stap ik aan boord van een klein bootje dat me naar het eiland midden in het meer brengt. Wanneer ik op het eiland wordt afgezet, word ik begroet door een klein pittoresk dorpje vol met cafés, snoepwinkels en souvenirwinkels. Ik loop over de geplaveide straten en om de paar meter stop ik om iets te proeven.

Griekse zoetigheden
Griekse zoetigheden
Griekse Komboloi
Griekse Komboloi

Dit pittoreske dorpje is een walhalla voor liefhebbers van lokale lekkernijen. Een alcoholvrije likeur gemaakt met biologische azijn, nectar, fruitsiropen en kruiden. Het zoete sker bourek, het Turkse woord voor suikercake. Iets verderop proef ik de Pasteli. De originele snack is gemaakt van honing en sesamzaadjes, al zie ik ook pasteli die andere noten bevatten, zoals pistachenoten. En ik krijg een demonstratie hoe de baklava op ambachtelijke wijze wordt gemaakt. De Baklava Ioannina is beroemd in heel Griekenland. Dunne beboterde lagen filodeeg, zo dun als een stuk papier, worden behendig met de hand gerold. Iedere laag wordt afgewisseld met noten, kruiden of gedroogd fruit. Elke hap weerspiegelt de rijke geschiedenis van Ioannina als een kruispunt van culturen.

Zoetigheden van Ioannina | Ioannina delicatessen | Ioannina plaatselijke gerechten
Allerhande zoetigheden zijn uitgestald
Zoetigheden van Ioannina | Ioannina delicatessen | Ioannina plaatselijke gerechten
We kunnen zien hoe het gemaakt wordt
Pasta van Ioannina | Ioannina delicatessen | Ioannina plaatselijke gerechten
Ook plaatselijke pasta wordt verkocht

Museum van Ali Pasha

Wanneer ik me los trek van de winkel kom ik aan bij het Museum van Ali Pasha. Het gebouw is ingericht in de stijl van een traditioneel Ioannina-huis uit die tijd. Lopend door het kleine museum ontdek je het verhaal van de heerschappij van Ali Pasha, dat eindigde met zijn moord in het klooster van Agios Panteleimon. Op de vloer van het museum kun je de gaten van de kogels nog zien. Het museum geeft een goed zicht op de Ottomaanse overheersing. Ali Pasha heeft veel voor de regio betekend. Hij was een wrede heerser, een tiran misschien wel, aan de andere kant was zijn heerschappij de bloeiperiode van Ioannina.

Het meer van Ioannina is net geen 8 kilometer lang. Het is een beschermd Natura 2000 gebied en het oudste meer van Griekenland. Elk jaar kun je in september tijdens de Ioannina Lake Run een wedstrijd van 30 kilometer om het hele meer lopen. Het is een mooie opwarmer voor de klassieke Marathon van Athene die in november wordt georganiseerd.

Culinair festival

Eenmaal terug in de oude stad van Ioannina, word ik verrast door een bijzondere gebeurtenis: het food festival Local Taste of Ioannina. De geur van verse kruiden, gebakken lekkernijen en zoete desserts vult de lucht terwijl ik me een weg baan tussen de mensen om zo dicht mogelijk bij het podium te komen.

Een van de hoogtepunten van het festival is de live cooking show, waarin topchefs hun vaardigheden en passie voor de lokale keuken delen. Onder hen bevindt zich Andreas Georgoulis, een van de bekendste chefs van Griekenland. Met verschillende gerenommeerde restaurants in Ioannina heeft hij een grote invloed op de culinaire scène van de stad. Tijdens de show demonstreert Georgoulis een unieke mix van traditionele en moderne interpretaties van lokale recepten. Zijn kookkunsten worden echter met argusogen gevolgd door een groep lokale oma’s, die – trouw aan hun erfgoed – luid en duidelijk laten weten wanneer hij te veel afwijkt van de authentieke recepten.

Het festival brengt de culinaire ziel van de stad tot leven en geeft je de kans om de rijke eetcultuur van Ioannina te ontdekken. Van oude recepten die generaties lang zijn doorgegeven tot vernieuwende culinaire creaties – Local Taste of Ioannina is een feest voor de zintuigen.

Local Taste of Ioannina
Local Taste of Ioannina
Local Taste of Ioannina
Local Taste of Ioannina
Local Taste of Ioannina
Food festival in Ioannina
Reizen door Culinair Griekenland: Ioannina
Reizen door Culinair Griekenland: Ioannina

Koffiecultuur

In de ochtend op zoek naar koffie, zie ik pas hoeveel restaurantjes en barretjes er zijn, net buiten het kasteel. Ik dwaal rond en vind een mooi plekje om te genieten van mijn laatste ontbijt en koffie in Ioannina. Voor nu, in ieder geval, want ik kom zeker nog eens terug.

De ochtend begint met cappuccino
De ochtend begint met cappuccino
Griekse Boutsaga
Griekse Boutsaga, anyone?
Street Art in Ioannina
Street Art in Ioannina

Ioannina bezoeken

Naar Ioannina reizen? De stad Ioannina ligt ongeveer 450 km van Athene. Je boekt een vliegticket naar Thessaloniki (SKG) of Preveza (PVK). Met een huurauto of transfer ben je binnen anderhalf (Preveza) of drie uur (Thessaloniki) in Ioannina.

Ioannina is een verborgen parel in Griekenland, met de vele kloosters, kerken, moskeeën en musea. Je hebt de tijd nog om de bezienswaardigheden van Ioannina te ontdekken en de verschillende lagen van de stad af te pellen. En dan heb ik het nog niet eens over de omgeving van Ioannina, met het oude orakel van Dodoni, het pittoreske stadje Metsovo, het prachtige Zagorochoria en de kloof van Vikos. En de lokale delicatessen… om die te proeven moet je toch echt zelf naar Ioannina afreizen.

Gepubliceerd op: 3 oktober 2024, Categorie: Europa, Griekenland

Over Aniek

Als liefhebber van ongerepte natuur en avontuurlijke reizen kun je mij op de fiets tegenkomen, op bikepacking-avontuur of op huttentocht in de bergen. Op mijn reisblog Avontuur op Reis schrijf ik over reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiken. Ik laat jou zien hoe je bestemmingen op een avontuurlijke manier ontdekt. Reis je mee?

Lees Interacties

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Next Post >

Deze items wil jij hebben voor jouw volgende wintersportreis

Primaire Sidebar

Avontuur op Reis

Avontuur op Reis
Hi!

Avontuur op Reis is dé avontuur & outdoor reisblog waar je leest over outdoor reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiken. Ik laat je zien hoe je bestemmingen op een avontuurlijke manier kunt ontdekken. Reis je mee?

Zoeken

Recente blogs

  • Fietsen langs trekkershutten in Nederland
  • Het belang van goede voetzorg tijdens je reis
  • Finishen onder de Brandenburger Tor: de Halve Marathon van Berlijn
  • Wat zijn de SuperHalfs? Deze halve marathons wil jij lopen!
  • Hardlopen in Valencia: de mooiste routes en tips voor hardlopers

Bergsportreizen

Fietstassen tot gidsen: fietsvakantiewinkel.nl

Fietsvakantiewinkel webshop

Mijn reistips!

– Veel van mijn fietsroutes deel ik op Komoot
– Na het fietsen lees ik graag SALT magazine
– Ik fiets met Canyon & Wahoo
– Alles voor fietsvakanties bij Fietsvakantiewinkel
– Fijne fietskleding bij Agu.com
– Outdoorkleding en -items bij Bever.nl
– Internationale treinreizen boek ik via NS International
– Een weekendje weg via Landal of overnachtingen bij booking.com
– Auto’s huur ik via SunnyCars
– Reisboeken komen van bol
– Camera’s voor mooie reisfoto’s koop ik bij CoolBlue of cameranu.nl

Bekijk al mijn aanbevelingen!

Footer

Disclaimer

Alle rechten voorbehouden. Niets van deze website mag zonder voorafgaande, schriftelijke toestemming van Aniek Rooderkerken en avontuuropreis.com worden overgenomen.

Lees de disclaimer en het cookiestatement.

Blijf op de hoogte

Samenwerken

Samenwerken met Avontuur op Reis? Kijk op de pagina samenwerken of praat mij bij tijdens een wandeling of fietstocht.

Meer outdoor inspiratie?

Ontvang iedere twee weken tips en inspiratie over de mooiste bestemmingen in je mailbox. Meld je aan voor de nieuwsbrief.

Copyright Avontuur op Reis© 2026 Alle rechten voorbehouden

Wij gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat onze website zo goed mogelijk werkt en om bezoekersaantallen te meten. Hiernaast gebruiken we niet-functionele cookies, voor sociale media-, advertentie- en analysegegevens. Cookies die niet strikt noodzakelijk zijn om deze website te laten werken, kun je weigeren.